Boyler

Değişik ısı kaynaklarından alınan suyu depolamaya , ihtiyaç olunduğunda kullanmaya yarayan mekanik tesisat elemanıdır. Isı kaynaklarına örnek olaraktan buhar kazanı , ısı pompası , güneş kolektörü , sıcak su kazanı veya elektrikli olarakta verebiliriz.

Boyler çeşitleri:

Serpantinli boyler: ( Çelik borulu , Bakır borulu )

  • Çift serpantinli boyler
  • Tek serpantinli boyler

Emaye kaplı tek serpantinli boylerler genellikle otellerde , restoranlarda , villalarda veya sıcak su ihtiyacı olan mekanlarda buhar kazanına , güneş kolektörüne veya sıcak suya bağlanılarak kullanılır.

Emaye boyler deposunun içinde yüzeyi camsı maddeyle kaplanmış olan bir metaldir.

Elektrikli boyler:
Herhangi bir sıcak su kaynağı olmayan yerlerde örnek: ( ısı pompası , buhar kazanı , güneş kolektörü , sıcak su kazanı vs.) elektrik enerjisi ile çalışan boyler çeşitlidir.

Hızlı boyler:
Serpantinli boylerlere nazaran küçük hacimlerde ve daha kısa sürede ihtiyaç olan sıcak suyu elde etmek amacı ile tasarlanmıştır. Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda en çok kullanılan ve tavsiye edilen boyler çeşitlerinden biridir.

Klasik tip boyler (Cidarlı boyler):
Geçmişten günümüze kadar yaygın olarak kullanılmış olan boyler çeşitlidir ama kapladığı alan ve sıcak su elde etme hızı yeni tip boylerlere nazaran yüksek olduğundan dolayı eski yaygınlığını yitirmiştir. Boyler yüzeyi sıcak daldırma kaplı ve boyalı olduğundan dolayı da hijyenik açıdan pek uygun şartları taşıyamamaktadır.

Kombi boyler:
Güneş enerjisinden faydalanılarak hijyenik sıcak su temini sağlar.

Gömlekli boyler:
Genellikle binalarda sıcak su ihtiyacını karşılamasında kullanılır. Boylerin ısıtıcı akışkanı buhar yada kalorifer kazanı olabilir. Genellikle kalorifer kazanları kullanılır.