Sirkülasyon Pompaları

Sirkülasyon pompası sistemde dolaşan suyun ilerlemesini sağlayan cihazlara verilen isimdir. Sirkülasyon pompaları kapalı devre çalışan ısıtma ve soğutma sistemlerinde sıvının sirkülasyonu için gereklidir. Kombi, boyler, kazan, chiller, ısı pompaları ve benzeri gibi cihazlarda sıvının sirkülasyonunu yaparlar. Isıtma sist emlerinde kazanda ısınan suyun tesisattaki dirençlerini yener ve ısı yayıcılara iletilmesini sağlar.

Sirkülasyon pompası seçimi, ısıtma sistemleri açısından önemlidir. En uzak noktalara dahi sıvı akışını sağlaması bakımından önemli bir görevdedir. Sirkülasyon pompaları ısıtma sistemlerinde, sıcak su sirkülasyonun da kullanılan pompa çeşitlerindendir. Sirkülasyon pompalarının bulunması ve kullanımı ile birlikte modern ısıtma sistemleri de üst seviyelere ulaştı. Sirkülasyon pompası sayesinde daha düşük ısılarda daha fazla verim ile ısınma sağlanmış oldu. Sıcak su ısınma hatlarının kalbini, sirkülasyon pompası oluşturuyor. Sirkülasyon pompası sayesinde borularda az miktarda sıcak akışkan tutulur ve böylece akışkan soğumaz. Borularda her zaman sıcak akışkan dolaşır ve akışkanın ısınma süresi de bir o kadar kısalır. Böylece verim elde edilmiş olur. Sirkülasyon pompaları sulu sistemlerin yazın soğutmaya alınmasıyla aynı ısıtma da gösterdiği performansı sağlar.

Sirkülasyon pompasının temel görevi sistemde dolaşan suyun ilerlemesini sağlamaktır. Kazanda ısıtılan suyun, ısı yayıcı cihazlara ulaşabilmesi için oluşan dirençlerin üstesinden gelip hareket sağlayabilir.
Su israfı her bakımdan zarar verir. Sadece ekonomik değil pek çok açıdan zararlı sonuçlar doğurur. Su israfının önlenmesi bakımından sirkülasyon pompası güçlü bir ekipmandır. Çünkü sirkülasyon pompası sayesinde her an sıcak su vardır ve bu sayede sıvı israfı yaşanmaz.

• Şunu biliyoruz ki çoğu mekân, gereksinim duyduğu sıcak sıvıya 7/24 ihtiyaç duymaz. İhtiyaç duyulmadığı zamanlarda borularda sıvı birikmez. Böylece enerji ve para tasarrufu sağlamanıza olanak sağlar.